Divide Decimals Quiz

1. 34.5 ÷ 10
A 3.45
B 345
C 3450
2. 234.5 ÷ 10
A 2345
B 23.45
C 244.5
3. 5432.1 ÷ 1000
A 54321
B 5.4321
C 12345
4. 0.5 ÷ 10
A 5
B 0.5
C 0.05
5. 0.2 ÷ 100
A 0.002
B 0.02
C 2
6. 0.34 ÷ 100
A 34
B 340
C 0.0034
7. 12 ÷ 0.2
A 60
B 6
C 120
8. 2.4 ÷ 0.3
A 7.2
B 80
C 8
9. 1.5 kilograms of apples cost $3. What is the cost of 1 kilogram of apples?
A $3
B $2
C $1.50
10. 2.5 kilograms of tomatoes cost $3. What is the cost of 1 kilogram of tomatoes?
A $1.20
B $5.50
C $5

 

Your Answers
Q 1:
Q 2:
Q 3:
Q 4:
Q 5:
Q 6:
Q 7:
Q 8:
Q 9:
Q10:
Correct Answers
Q 1:
Q 2:
Q 3:
Q 4:
Q 5:
Q 6:
Q 7:
Q 8:
Q 9:
Q10:
Arrow to previous page