Multiply Decimals Quiz

1. 4.2 × 10
A 4.2
B 42
C 420
2. 3.5 × 100
A 3.5
B 35
C 350
3. 6.24 × 1000
A 6240
B 624
C 62.4
4. 16.34 × 10
A 163.4
B 16.34
C 1.6
5. 6 × 0.5
A 6.5
B 30
C 3
6. 3 × 0.2
A 3.2
B 0.6
C 60
7. 1.2 × 2.5
A 3.7
B 3
C 4
8. 2.4 × 1.5
A 3.6
B 3.9
C 25
9. Calculate the cost of 2 kg of apples at $1.20 per kilogram?
A $2.40
B $3
C $3.20
10. Calculate the cost of 2.5 kg of apples at $1.20 per kilogram?
A $3.70
B $3
C 48 cents

 

Your Answers
Q 1:
Q 2:
Q 3:
Q 4:
Q 5:
Q 6:
Q 7:
Q 8:
Q 9:
Q10:
Correct Answers
Q 1:
Q 2:
Q 3:
Q 4:
Q 5:
Q 6:
Q 7:
Q 8:
Q 9:
Q10:
Arrow to previous page